Ryszard Sygitowicz urodził się 27 listopada 1953r w Warszawie. Ukończył technikum przy Fabryce Półprzewodników TEWA. Studiował na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. Gry na skrzypcach uczył się w Państwowej Szkole Muzycznej. Jest kompozytorem, aranżerem, multiinstrumentalistą, autorem tekstów. Współpracował z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej.
Kilka dat z życia Sygita:
1974
Rozpoczął pracę artystyczną w studenckim klubie "Medyk" grając w zespole Zbigniewa Hołdysa "Dzikie Dziecko"
1976
Grał na gitarze basowej w towarzyszącej Halinie Frąckowiak grupie "Hokus".
Dokonał pierwszych nagrań radiowych i telewizyjnych z grupą "Bumerang"
Równolegle współpracował ze studenckim zespołem "Boom"(1976-77)
1978-79
Pracował z zespołem "Dwa plus Jeden" oraz grupą "Andrzej i Eliza", dla której współaranżował i realizował nagrania radiowe.
Koncertował m.in. w NRD, ZSRR, we Francji(święto L'Humanite) oraz na Kubie(Festiwal Młodzieży Hawana'78)
1979-80
Grał w zespole George Lange Set koncertując w Norwegii, Finlandii i Francji oraz w jazzowej grupie Barbary Kowalskiej.
Zaczyna współpracę z grupą Perfect (pierwsze próby w Stodole).
1980-1981
Dokonuje szeregu nagrań dla Polskiego Radia z zespołem Perfect. Z kompilacji tych utworów powstał pierwszy biały album "Perfect" na którym, oprócz wielu gitar, w utworze "Niewiele Ci mogę dać" gra na fortepianie(wbrew temu jak jest to opisane na płycie).
Koncertuje i bierze udział w nagraniu wielu programów telewizyjnych.
Rozpoczyna również pracę jako muzyk sesyjny, towarzysząc w nagraniach wielu polskich wykonawców.
Przy pierwszym rozwiązaniu grupy przez Z. Hołdysa, odchodzi od zespołu.
Z grupą George Lange Set wyjeżdża do Bejrutu w Libanie i Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
1982
Rozpoczął samodzielną działalność artystyczną.
Nagrywa dla radia i telewizji
W kwietniu tego roku nagrywa dla programu II Polskiego Radia cztery utwory m.in. "Cavalcado". Utwór ten w czerwcu i lipcu 1983 roku gości przez pięć tygodni na Liście Przebojów Programu III Marka Niedżwiedzkiego.
1983-1984
Współpracuje z Marylą Rodowicz nagrywając płytę "Gejsza nocy" oraz koncertując m.in. po ZSRR.
1985
Wydaje solowy album "Bez grawitacji", który zebrał bardzo dobre recenzje m.in. w amerykańskim magazynie "Guitar Player" oraz zdobył cztery gwiazdki w czterogwiazdkowej skali ocen przyznane przez brytyjski magazyn piszący o instrumentalnej muzyce rockowej "Gandy Dancer"
Razem z Krzysztofem Ścierańskim tworzy duet "Krzysiek i Rysiek" i nagrywa dwa utwory m.in. O la la o li czyli "Pro Test Song" .
1988
Wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Koncertuje m.in. w Nowym Yorku, Chicago, Phoenix w Arizonie, Los Angeles w Californii.
Gra w "Wanderband" oraz w studyjnej formacji "Orange Vibes" występując w polonijnych klubach CARDINAL CLUB oraz chicagowskich klubach z miejscowymi muzykami.
Wydaje płytę "Witajcie w USA", na której można usłyszeć m.in. Krzysztofa Krawczyka, Włodka Wandera oraz Majkę Jeżowską, a jeden z utworów znajdujących się na tym albumie "Za daleko do Chicago" w wykonaniu Majki Jeżowskiej został wyróżniony w 1991 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Opolskiej Opole'91.
1989
Ukazuje się solowy album "Nikt nie woła"
1992
Z kompilacji utworów z albumów "Bez Grawitacji", "Nikt nie woła" oraz nagrań radiowych ukazuje się "The Best of Ryszard Sygitowicz".
1993-96
Reaktywacja zespołu Perfect i pierwsze koncerty dla Polonii w Kanadzie w składzie: G. Markowski, P. Szkudelski, A. Nowicki, A. Urny, R. Sygitowicz.
Po powrocie z Kanady wznowił wraz z zespołem regularną działalność nagraniową i koncertową, koncertując zarówno w Polsce jak i zagranicą.
Wraz z Perfectem wydał album "Jestem", na który skomponował i zaaranżował większość utworów: "Nie daj się zabić", "Siódma czytanka dla Janka", "Oddech Rosji", "Całkiem inny kraj"(z G. Markowskim), "Bujanie w obłokach", "Z życia idola", "Ołowiana kula"(z G. Markowskim).
1996
Wziął udział w nagraniach albumu "Światło" Natalii Kukulskiej, na którym znalazły się dwie kompozycje jego autorstwa.
Wydał z zespołem Perfect album "Geny". Na tą płytę skomponował "Ja płynę pod prąd" oraz "Znak dla Ciebie" z własnym tekstem oraz zaaranżował dużą część materiału.
We wrześniu tuż przed ukazaniem się albumu ponownie rozstał się z zespołem.
1998
Koncertuje i nagrywa płytę z Kasia Kowalską "Pełna obaw". Na tą płytę skomponował pięć utworów: "Oto życia smak", "Jak dawniej nie będzie", "Zbyt mało wiesz"(z K. Kowalską), "Jesteś odrobiną szczęścia"(z K. Kowalską) oraz "To co może przyjść".
2000
Razem z Jackiem Królikiem tworzy formację Giganci Gitary, w skład której wchodzą: Królik i Sygit jako trzon zespołu, vocal Marcin Furmański, na basie zamiennie Wojtek Bobrowski i Mietek Jurecki, perkusja zamiennie Michał Dąbrówka i Piotr Królik, a okazjonalnie na klawiszach Adam Niedzielin. Grają cykl koncertów na które zapraszani byli inni polscy gitarzyści m.in. Jan Borysewicz, Jurek Styczyński , Jacek Krzaklewski, Krzysiek Ścierański, Robert Kubiszyn, Stefan Machel oraz inni wykonawcy m.in. Kasia Kowalska, Natalia Kukulska, Artur Gadowski, Anna Treter oraz Grzegorz Turnau.
2001-05
Współpracował z Natalią Kukulską, koncertował i nagrał z Natalia dwie płyty. W 2001 roku album "Tobie", a pod koniec 2003 roku album "Natalia Kukulska", który promowała jego kompozycja "Kamienie".
Wystąpił gościnnie i zagrał na solowej płycie Anny Treter "Na południe" wydanej w 2003 r i skomponował jeden utwór na tą płytę.
Pod koniec 2005 r ukazała się płyta Patrycji Markowskiej "Nie zatrzyma nikt" na którą skomponował jeden utwór i wziął udział w nagraniach.
2006
Koncertuje z formacją Giganci Gitary oraz gościnnie z Andrzejem Urnym.
Nagrywa z Piotrem Pniakiem i Kostkiem Yoriadisem.
|